غلامعلی رجایی

انتشارات نشر شاهد

کتاب حاضر زندگی نامه و شرح مبارزات شهید بهشتی است. مطالب کتاب از این قرارند: بهشتی به روایت بهشتی (زندگی نامه شهید بهشتی از زبان خود ایشان)، روایتی دیگر (شرح حال دیگری از زبان شهید بهشتی درباره خودشان)، به روایت مادر، خاندان بهشتی، دوران کودکی تا نوجوانی، باغبان گل های عشق، خصائل فردی، فضایل اخلاقی و معنوی، جامعیت در شخصیت، در عرصه پرستش، منظومه متعالی، حبیب و محبوب، دوران مبارزه، دوران اقامت در آلمان، غربت و مظلومیت و رنج، نظرها و دیدگاه ها، آخرین روزها و لحظه ها .ضمیمه کتاب شامل تصویر اسناد و نامه ها است. صفحات پایانی به سالشمار زندگی، فهرست راویان خاطرات، عکس هایی از شهید بهشتی در سنین مختلف و فهرست منابع اختصاص یافته است.

گفتنی است شهید بهشتی در آبان 1307، در محله لنبان اصفهان، در یک خانواده روحانی متولد شد .تحصیلات اولیه را از چهار سالگی آغاز کرد .در سال 1325 برای ادامه تحصیل حوزوی به قم مهاجرت نمود .در سال 1329وارد دانشگاه تهران شد و در همین زمان زبان انگلیسی را آموخت. در سال 1333دبیرستان دین و دانش قم را تاسیس کرد .در سال 1344به آلمان رفت .در سال 1348به کشورهای عراق، سوریه، لبنان، و ترکیه سفر کرد و فعالیت های اسلامی در آن کشورها را پی گیری می نمود .در سال 1353از رساله دکتری خود دفاع کرد.

در سال 1357برای هماهنگی بین حرکت های سیاسی معتقد به رهبری امام خمینی (ره) به اروپا و امریکا مسافرت نمود .در سال 1357به همراه گروهی از علما، جامعه روحانیت مبارز را پی ریزی کرد .سپس حزب جمهوری را تاسیس نمود .عضویت در مجلس خبرگان، ریاست دیوان عالی کشور، عضویت در هیات سه نفره اصلاحات ارضی، عضویت در شورای موقت ریاست جمهوری از مسئولیت های بعد از انقلاب شهید بهشتی بود .سرانجام، در هفتم تیرماه 1360بر اثر انفجار بمب در دفتر مرکزی حزب جمهوری شهید شد .