محمد محمدی اشتهاردی

انتشارات اخلاق

آگاهی به فرهنگ و روش زندگی پرافتخار خاندان پیامبر(ص) و آل علی(ع) و پناهندگی معنوی و عملی به این پناهگاه مطمئن و استوار، یکی از اصیل ترین راه های شناخت اسلام ناب و بهره ندی از آن است، چرا که آن ها از سرچشمه زلال اسلام آب نوشیده اند، و تبلوری از مکتب حیات بخش پیامبر(ص) هستند. در این میان، آگاهی به زندگی حضرت معصومه(ع) که گلی درخشان از گلستان خاندان نبوت، و حرمش دارالشفای آل محمد(ص) است، و آگاهی به سرزمین مقدس قم از قدیم و ندیم، و برکات این سرزمین، و حوزه علمیه آن، و آثار درخشان حوزه، و ماجرای مسجد جمکران و پایگاه بودن قم برای حکومت جهانی حضرت مهدی(عج) و... هرکدام فرهنگی پربار و سازنده است، که موجب هدایت و رشد بیشتر شده، و ما را در مسیر ترقیات معنوی، مددکاری نیرومند، در سطح عالی خواهد بود.

آغاز سال 1350 هجری شمسی بود که به تألیف کتاب زندگینامه حضرت معصومه (علیها السلام) اقدام نمودم، مورد علاقه دوستداران خاندان پیامبر (صلی الله و علیه و آله و سلم)قرار گرفت و در همان سال‏ها، چهار بار به چاپ رسید، اینک شایسته دیدم که آن را با تجدید نظر، کامل و تهذیب و تکمیل اهدا کنم که به خواست خداوند متعال، به صورت این کتاب تقدیم می ‏گردد.
وجه نام‏گزاری این کتاب به حضرت معصومه (علیها السلام)؛ فاطمه دوم، از این رو است که نام اصلی حضرت معصومه (علیها السلام)، فاطمه است، و آن حضرت با این نام، بعد از حضرت زهرا (علیها السلام)، نمونه‏ ای از وجود حضرت زهرا (علیها السلام) بو و در راستای اهداف حضرت زهرا (علیها السلام)، در سطح بسیار بالا درخشید، و همچون او در دوران جوانی در راه تأیید ولایت امامان به شهادت رسید.
این کتاب در سه فصل زیر تنظیم گردید:
1- پیشینه تاریخی قم، و سیر حوزه علمیه در قم، و اشاره‏ ای به آثار آن، و برجستگان برخاسته از این سرزمین مقدس.
2- ماجرای ورود حضرت معصومه (علیها السلام) به قم، و مطالبی پیرامون بزرگ بانوی خاندان عصمت، و بارگاه ملکوتی آن حضرت و چند نمونه از کرامات آن بانوی ممتاز.
3- مسجد جمکران، یکی از پایگاه‏های مرکزی حکومت جهانی حضرت مهدی (عج)، قبور امام زادگان و رجال و مکان‏های دیدنی قم.