آیت‌الله محمد شجاعی

انتشارات سروش

کتاب "چراغ هدایت" که مجموعه‌ای از سخنان آیت‌الله محمد شجاعی با موضوع امام حسین (ع) و قیام خونین عاشوراست همزمان با روز عرفه و ایام شهادت سفیر حضرت ابا عبدالله(ع) معرفی شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش، کتاب "چراغ هدایت" مجموعه سخنرانی‌های آیت‌الله محمد شجاعی در خصوص امام حسین(ع) و نهضت ماندگار و جاودان عاشورا است که با همکاری انتشارات سروش و رادیو قرآن منتشر شده و سه چاپ قبلی آن با استقبال علاقه‌مندان به فرهنگ عاشورا مواجه شده است.

این مجموعه در حقیقت متن بازنویسی‌شده و تدوین‌یافته از سخنرانی‌های آیت‌الله محمد شجاعی است که به بررسی و بیان دلایل و درس‌های قیام امام حسین(ع)، تاثیرگذاری شخصیت‌های عاشورایی و حماسه‌سازان این قیام می‌پردازد.

آیت‌الله محمد شجاعی محقق، نویسنده و مدرس عرفان اسلامی و از علمای علم اخلاق است که کتاب یادشده هشتمین مجلد از آثار اوست.

در بخشی از کتاب آمده است: "ثارالله یعنی خون خدا. هم خون خدا و هم خونی است که خداوند طلبکار آن است. در عالم دو خون به راه افتاده؛ یکی خون سید الشهداء یکی هم خونخواهی آن از ناپاکان. یکی خون پاکی که از سید الشهداء ریخته شد و بقیه تبع آن هستند همچون خون انبیایی که از قبل از ایشان بر زمین جاری شده یا هر خون پاکی که بعد از ایشان تا روز قیامت بر زمین جاری می شود، که همه این ها جوشش یک خون بیشتر نیست که همان خون خداست."

کتاب "چراغ هدایت" در هفت فصل به نگارش درآمده است. فصل اول با عنوان حسین(ع) بنده بی مانند خدا با فرازی از زیارت مطلقه امام حسین(ع) شروع می شود و آیت الله محمد شجاعی با ترجمه این زیارت گوشه ای از راه بندگی امام حسین(ع) را بیان می کند.

در فصل دوم خواننده با ثواب گریه برای امام حسین(ع) آشنا می شود که در بیان آن احادیث و روایات زیادی نیز از سوی آیت الله شجاعی بیان می شود. اما فصل سوم در راستای فصل قبل ثواب زیارت امام حسین(ع) را بیان می کند و از اجر و پاداشی که خداوند بر این زیارت قرار داده است سخن به میان می آورد.

فصل چهارم مکارم اخلاقی و فضائل وجودی حضرت امام حسین(ع) را از منظر احادیث و روایات مورد بررسی قرار می دهد و فصل پنجم با عنوان خون سیدالشهداء و اشتداد غضب الهی، قیام سیدالشهدا (ع) را برای خوانندگان بازگو می کند.

دو فصل آخر با نام‌های هل من ناصر ینصرنی و قیام مختار ثقفی به زوایای مختلف قیام امام حسین(ع) و حوادث بعد از آن که مربوط به قیام مختار ثقفی است می‌پردازد. در صفحات پایانی کتاب هم آیت‌الله محمد شجاعی تذکراتی درباره محرم و حضور در مجالس پربرکت این ماه را با منابع و ماخذ مختلف بیان کرده است.

چاپ چهارم کتاب " چراغ هدایت" در ۱۲۰ صفحه با قیمت ۶۰۰۰ تومان در شمارگان ۲۰۰۰ نسخه از سوی انتشارات سروش برای مشتاقان فرهنگ عاشورا و قیام سید الشهدا(ع) منتشر شده است.