جواد کامور بخشایش

انتشارات سوره مهر

در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب، مطالعه چند کتاب درباره خاطرات انقلابیون و مبارزان آن زمان خواندنی است. خاطراتی که بخشی از تاریخ مستند انقلاب ایران به شمار می آید. از روزهای پر اضطراب و هیجان انگیز مبارزه تا سلول مخوف زندان های رژیم طاغوت. هر برگ این کتاب ها سندی است از آزادیخواهی و غیرت مردان و زنان ایرانی. معرفی این کتاب ها برای علاقه مندان تاریخ انقلاب اسلامی قدم کوچکی است در تداوم آرمان ها و زنده نگهداشتن یاد ایام.

این کتاب تحقیق در زمینه زندگی و مبارزات شهدای انقلاب اسلامی كه توسط عوامل رژیم پهلوی به شهادت رسیده و بی آن كه شاهد به بار نشستن نهال مبارزات خود و سایر همرزمانشان باشند، در خاك خفتند، از جمله مهمترین زمینه های پژوهشی مغفول مانده است كه جواد كاموربخشایش با انتشار كتاب «نامی كه ماند» نخستین قدمها را در این زمینه برداشته است.

وی با انجام پژوهشهای گسترده درباره شهید كاظم ذوالانوار، شرح جامعی از زندگی و مبارزات او فراهم آورده است. او اولین فردی است كه نامش در بنیاد شهید شیراز ثبت شده است. به نظر میرسد این كتاب میتواند و باید گشایشگر فعالیتهای گسترده تر سایر پژوهشگران در این زمینه باشد و امید میرود كه هرچه سریعتر شاهد تشكیل و آغاز فعالیت تیمهای پژوهشی زبده برای تحقیق در زندگی و مبارزات دلیرانه شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی باشیم.