مهدی مطهری

انتشارات انقلاب اسلامی

رهبر انقلاب تنها راه رهایی از تحریم‌ها و حربه‌های دشمن در جنگ اقتصادی علیه ملت ایران را اقتصاد مقاومتی می‌دانند و آن را یک تجربه‌‌ی آزموده شده از سوی کشورهای غربی تلقی می‌کنند. ایشان در دیدار با نخبگان و دانشجویان بسیجی دانشگاه صنعتی شریف در این‌باره می‌فرمایند: «اقتصاد مقاومتی یک اندیشه‌ی تجربه‌شده در دنیا است و فقط اختصاص به ما ندارد و این موضوع، کشور را در برابر تکانه‌های گوناگون جهانی حفظ خواهد کرد... دلیل پیشرفت‌های علمی و صنعتی آمریکا در ۱۵۰ سال اخیر، به‌کارگیری اقتصاد مقاومتی است... البته آمریکایی‌ها این اندیشه را در جهت مادی‌گری و پول به‌کار گرفتند اما همین تجربه‌ی پذیرفته‌شده‌ی جهانی را می‌توان با جهت‌گیری متعالی‌تری به‌کار گرفت.»

 

در این کتاب به موضوعاتی چون مفهوم و ابعاد مختلفِ «اقتصاد مقاومتی» و ویژگیهای آن، اهمیت اقتصاد مقاومتی در بین مسایل مختلف امروز کشور و جایگاه آن در بین سیاستهای مختلف اقتصادی ایران، میزان امید برای به ثمر رسیدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، وظیفه دولت برای برای اجرای این سیاستها، موانع و چالشهایی که در اجرای این سیاستها وجود دارند پاسخ داده شده است.

همچنین این دو سوال که در صورت اجرای صحیح این سیاستها چه دستاوردهایی برای ملّت ایران مورد انتظار است و اینکه برای اجرای صحیح سیاستهای «اقتصاد مقاومتی» چه سیاستهای دیگری ابلاغ شده است که باید در نظر گرفته شوند نیز در این کتاب مورد توجه قرار گرفته است.

 

پاسخ جامع به سؤالات فوق از دیدگاه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در هفت فصلِ کتاب «اقدام و عمل» که در ۳۶۰ صفحه و به کوشش آقای مهدی مطهری به رشته‌ی تحریر و تدوین درآمده گردآوری شده است.

ویژگی دیگر این کتاب نیز تبیین و تفسیر بیانات رهبری، به واسطه‌ بیانات دیگری از خود ایشان است. مطالبِ خاصی با همین هدف در این کتاب درج شده است که اگر چه در ارتباط مستقیم با «اقتصاد مقاومتی» بیان نشده‌اند، امّا هر یک، تشکیل‌دهنده‌ قطعه‌ی کوچکی از ابعاد مختلف مقوله‌ی حیاتی و مهم «اقتصاد مقاومتی» است.

 

این کتاب به قلم مهدی مطهری در سال 95 در 333 صفحه توسط انتشارات انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است.