انتشارات موسسه فرهنگی ایمان جهادی (صهبا)

مقام معظم رهبری (آیت الله سید علی خامنه ای)

کتاب «5 گفتار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در باب استغفار و توبه در ماه مبارک رمضان» از سوی انتشارات مؤسسه فرهنگی ایمان جهادی (صهبا) منتشر شده است.

کتاب «استغفار و توبه» فتح بابی است در کتب صهـبا، برای مباحث اخلاقی معظم‌له، در اشاره این کتاب آمده است: «مردم ایران با انقلاب اسلامی، به‌دنبال حکومت الله رفتند، نه به‌خاطر دنیا و مادیات؛ بلکه به‌خاطر روحیه حق‌طلبی و کمال‌جویی که به نفَس قُدسی حضرت روح‌الله در آنها زنده شد. آنان در جستجوی کمال و نهایت اعتلای انسانی به حکومت اسلام رسیدند. فلسفه حکومت اسلام، تزکیه و تعلیم انسان‌ها و تبدیل شدن به انسان کامل است؛ فراهم کردن مقدمات حرکت بلند مدتِ رسیدن به سعادت است.

این مردم، حرکت به‌سوی قله‌های کمال انسانی را آغاز کرده‌اند و در این راه، با تمسک به حبل متین ولایت،‌ به فضل الهی تا رفیع‌ترین جایگاه‌های انسانی صعود خواهند کرد؛ ان‌شاء‌الله. مردمی این‌چنین حق‌طلب و کمال‌جو، نیاز به راهبری دارند که خود گواه حق باشد و نشانی صحیح را برای آنان بنمایاند؛ راهبری که در گردنه‌ها و پیچ‌های تاریخی مسیرِ تعالی، دست امت را بگیرد و از ضعف و سستی، رهایی بخشد؛ طبیبی که آشنای با دردها و امراض جامعه باشد و نسخه‌هایی عملی و مؤثر برای علاج‌ها ارائه کند؛ مرشدی که در غبار فتنه‌ها، محل رجوع باشد و مردم، بصیرت و بینش خود را از حکمت‌ها و موعظه‌های او دریافت کنند و حقیقتاً تا به امروز این اتفاق افتاده و به اذعان دوست و دشمن، پیوند مردم با مقام معظم رهبری، عالی‌ترین افتخارات را نصیب ملت کرده است.

امروز هرکس در دانشگاه خامنه‌ای ثبت‌نام کند و محصل این دانشگاه شود، خیالش از سردرگمی‌ها و حیرانی‌های این دنیا آسوده خواهد شد. شأن هدایت قلوب، توسط ایشان در حال انجام است و درس‌های مختلف این دانشگاه، هر یک بعدی از ابعاد هدایت انسان را پوشش می‌دهد. درس‌ها خیلی متنوع هستند: دروس تاریخی، معارفی، سیاسی، فرهنگی، توحیدی، اجتماعی و اخلاقی. از مهم‌ترین دروس برای هدایت انسان‌ها، دروس اخلاقی است. متأسفانه در کتب موجود از بیانات معظم‌له، کمتر به این موضوع پرداخته شده است. مباحث اخلاقی ایشان، امتیازات منحصربه‌فردی دارد که دل جویندگان استاد اخلاق را به‌سوی خود جذب می‌کند.»

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: ولی‌فقیه در جایگاه نایب امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه، واجد دو شأن حکمرانی بر امور و هدایت قلوب است. شأن اول رنگی حقوقی دارد و آن، تصدی بر امور اجرایی و ولایت مطلقی است که گره‌ها را از امور جاری باز می‌کند و مانع ایجاد بن‌بست در نظام می‌شود. این شأن انحصاری و اختصاصی است اما شأن دوم که مغفول واقع شده، هدایت دل‌ها و جذب جان‌ها به سوی کمال و ایجاد فضای مناسب برای رشد فضایل انسانی در جامعه و «پدر» بودن برای یکایک فرزندان این مرز و بوم است. اگر شأن رهبر و امام جامعه در اداره امور خلاصه شود، نباید انتظار ایجاد فضایی مناسب برای رشد و به کمال رسیدن فضائل انسانی را داشت.

این کتاب که حاوی 5 گفتار و سخنرانی کامل رهبر انقلاب در ارتباط با استغفار و توبه است که همه در ماه مبارک رمضان ایراد شده است. این کتاب شرح کامل و جامع سخنرانی‌های ایشان بوده که به این موضوع پرداخته است.

چاپ اول این کتاب در شمارگان 3000 نسخه و با قیمت 3200 تومان در قطع رقعی منتشر شده و در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

منبع:

خبر گزاری شبستان

خبر گزاری فارس