ثابت بن قيس بن الخطيم كه بود و چه سابقه اي در اسلام دارد؟

«قيس بن خطيم» (پدر ثابت) يكي از شعراي بزرگ زمان جاهليت بود، او روزي از شهر خود مدينه، به مكه آمد و با پيامبر اسلام (ص) ملاقات كرد، پيامبر اسلام (ص) او را به اسلام دعوت نمود، او مهلت خواست تا به مدينه برگردد و در اين باره تصميم بگيرد! ولي او بار ديگر به ديدار پيامبر (ص) توفيق نيافت و پيش از آنكه پيامبر اسلام (ص) به مدينه هجرت نمايد، در يكي از جنگ هاي قبيلة «اوس» و «خزرج» كشته شد و مشرك از دنيا رفت.
ولي پسرش «ثابت» نه تنها به افتخار اسلام نايل گرديد، بلكه يكي از مسلمانان دلير و شجاع، و از سربازان مجاهد و فداكار اسلام بود، او در جنگ بدر شركت داشت و با وجود آنكه در اين جنگ دوازده زخم بر او وارد شده بود، دست از فداكاري نمي كشيد و پيشاپيش پيامبر (ص) مي جنگيد او غير از جنگ بدر، در غزوه هاي ديگر صدر اسلام نيز شركت داشت.
«ثابت» پس از انتقال اميرمؤمنان (ع) به عراق ارتباط خود را با آن حضرت قطع نكرد و در جنگ هاي سه گانة اميرمؤمنان(ع) شركت داشت (اسد الغابة /1/229) و روي اين سوابق، اميرمؤمنان (ع) او را به فرمانداري «مدائن» منصوب كرد. او پس از شهادت علي (ع) نيز در پست خود باقي بود تا اينكه معاويه به عراق مسلط شد و «مغيره» را به عنوان استاندار كوفه منصوب نمود و مغيره «ثابت بن قيس» را از كار بركنار كرد.
او تا آخر عمر مورد خشم معاويه بود زيرا او در تمام جنگهاي علي (ع) شركت داشت، علاوه بر اين، هنگامي كه انصار جمع شدند تا نامه اي به معاويه نوشته از علت قطع حقوق و مقرري انصار از بيت المال بپرسند، ثابت گفت: خوبست نامه را فقط يك نفر بنويسد، زيرا ممكن است معاويه طوري پاسخ دهد كه شما را ناراحت كند.
معاويه روي اين دو جهت سخت از او خشمگين بود(الاصابه /1/196) «ثابت بن قيس» در دوران خلافت معاويه بدرود زندگي گفت و سه فرزند به نام هاي: «محمد»، «عمر» و «يزيد» از خود به يادگار گذاشت. اين هر سه تن در جنگ «حره» كه سپاه يزيد بن معاويه به شهر مدينه حمله كرد، شربت شهادت نوشيدند.