امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) آخرین ذخیره الهی است که وظیفه اصلی فتح عالم و برقراری عدالت اجتماعی در کل عالم است.

برخی از معاندین تشیع می‌گویند اگر شیعه امام دارد و او مواظب شیعیان است پس چرا شیعه این همه مشکلات دارد؟
در پاسخ بگوییم:

اولا: امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) آخرین حجت خدا در روی زمین است و حکمت الهی بر این است که 12 امام و حجت بیشتر نباشد، لذا او آخرین امام و حجت خدا بر روی زمین است؛ از طرفی خداوند متعال وعده داده که روزی مستضعفین و مومنان زمین را وارثان و حاکمان زمین خواهد کرد(قصص/5) و این وعده توسط امام زمان محقق می‌شود. پس غیبت برای حفظ این ذخیره الهی بوده، نه برای حل مشکل شیعیان.

ثانیا: در طول تاریخ خیلی تلاش شد که شیعه را از بین برده و نابود کنند، اما موفق به این کار نشدند؛ یکی از علت‌های اصلی ادامه حیات شیعه وجود نازنین امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) بوده است؛ چرا که شیعه همیشه امید داشته و با این امید و اعتقاد مشکلات را تحمل کرده است و منتظر بوده و با خود می‌گفته است که منجی او خواهد آمد.

ثالثا: حضرت از طریق علما و جانشینان خود(نواب خاص و سپس نواب عام) مشکلات علمی و اجتماعی شیعیان را حل کرده است و با دستوراتی که به آنان داده شیعه را حفظ و تا این‌جا رسانده است.

رابعا: مشکلاتی که برای شیعیان ایجاد شده توسط دشمنان تشیع بوده است و آنان تمام تلاش خود را برای از بین بردن شیعه و نابودی کامل شیعه انجام داده‌اند، و هم‌اکنون برای اولین بار در طول غیبت حکومت تشکیل داد و ولی فقیه در راس قرار گرفت، و در این مدت نیز دشمنان ایران اسلامی تمام توان و همت خود را به کار گرفتند که بتوانند این انقلاب و این تشیع را نابود کنند، اما نتوانستند، مهم‌ترین عامل این حیات بدون شک، تدبیر و راهنمایی‌های خود حضرت بوده است.